Man visada įdomu, kaip atrodo fasadinės medžiagos skirtingose šalyse, skirtingose architektūrose. Keliaujant per skirtingas šalis, žengiant skirtingais miestais visada galima pamatyti skirtingų architektūrų, kurios būna suformuotos tam tikrų stiliaus bangų. Pietinėje ir vidurio Europoje itin ryškus vadinamojo moderno arba arte novue stiliaus palikimas. Ten pastatų fasadai ir jų fasadinės medžiagos yra tam tikro tipo, išlaikantys kai kuriuos vienodus ir pasikartojančius stiliaus bruožus.
Moderno atsiradimas ir jo charakteristika
Kai po pirmojo pasaulinio karo žmonės jautėsi nelaimingi ir įbauginti, menas ėmė ir vienu metu išreikšti tam tikras nuotaikas, ir bandyti kompensuoti sužlugdytus gyvenimus. Su užsidegimu imta kurti gražus ir vaizdingas meninis pasaulis. Tai, be abejo, atsispindėjo ir architektūroje. Todėl iki antrojo pasaulinio karto gyvavo arte novue stilius, šiaurinėje Europos dalyje labiau vadinamas tiesiog modernu.
Kaip atrodė tokių šiuo laikmečiu pastatytų namų fasadai? Visų pirma, meninė ir intelektinė visuomenės dalis ėmė atgaivinti įvairią pirmykštę dailę, sėmėsi įkvėpimo iš piešinių ant olų, primityviųjų Afrikos genčių meno. Atsirado kažkoks begalinis egzotikos ilgesys, taigi, tiek mene, tiek architektūros detalėse, interjere gausėjo egzotinių paukščių, gyvūnų, plunksnų, augalų detalių. Prasidėjo ir dekoratyvumo triumfas. Todėl labai dažnai fasadinėsmedžiagos buvo ne tik pirmos būtinybės, bet ir gausiai susijusios su puošyba. Padažnėjo stiklo, įvairių dailių akmenų naudojimas fasadams kurti ir dekoruoti. Į madą grįžo fluoristinė tendencija, kadangi dėl atradimų amžiaus gamta buvo suvokta nebe kaip primityvus kaimiečio peizažas, o kaip progresyvus su gamtos mokslais susijęs dalykas. Todėl radosi ir daugiau visokių gėlių, lapelių, augalų ornamentų, puošybos. Pastatų linijos tapo vingiuotos, paslankios, tarsi gyvos. Tik po antrojo pasaulinio karo žmonės nebegalėjo vėl kurti to paties, įsigalėjo vadinamasis internacionalinis architektūros stilius, kai pastatai buvo statomi kuo praktiškesni, iš didelių gelžbetonio plokščių. Septintajame dešimtmetyje prasidėjo savotiškas arte novua stiliaus atgimimas, kai vietoje jo užgimė toks pats spalvotas ir išraiškingas, tačiau kubizmo bei futurizmo paveiktas art deco stilius.
Kur pamatyti
Keliaudami po Prancūziją ar Belgiją, miestų senamiesčiuose tikrai rasime tokių pastatų, kurie sukurti vadinamojoarte novua stiliaus periodu. Pastatų fasadai bus dekoruoti, stogai ir įvairios linijos vingiuotos. Daug tokių pavyzdžių yra Paryžiuje, ypač Monmarto rajone, taip pat Briuselyje, daugybėje senamiesčio vietų. Vienas garsiausių tokių pastatų pavyzdžių – Briuselio centre pastatas, kuriame įsikūręs didelis ir interaktyvus muzikos instrumentų muziejus.